9. – 12.8. 2024 a 30.8. – 2.9. 2024

Vlastní doprava

Vysoké Taury, Rakousko

5000 Kč/os.

Ubytování na horské chatě Gießener Hütte

Strava formou polopenze

Vyšší náročnost, technické pasáže

4 dny

Během čtyřech dnů se budeme pohybovat v jedné z nejkrásnějších částí národního parku Vysoké Taury a vystoupáme na vrcholy Hochalmspitze (3360m n.m.) a Säuleck (3086m n.m.). Užijeme si jak klasické alpinistické vysokohorské turistiky tak náročného ferratového výstupu. Bude nás čekat ferrata, technické skalní lezení, slaňování a pohyb po zbývající části ledovce Tripkees. V souhrnu lze říct, že si užijeme vše, co vysokohorská turistika nabízí.


První den

↑ 550m

↓ 10m

↔ 3km

Δ 2h

V odpoledních hodinách okolo 14:00 se potkáme na parkovišti pod vodní přehradou Ausgleichsspeicher Gösskar, kde si zkontrolujeme a rozdáme potřebnou ferratovou a alpinistickou výbavu a výstroj. Poté se vydáme na krátký výšlap po turistickém chodníku 533 k chatě Gießener Hütte, kde se ubytujeme. Ještě odpoledne se po krátké pauze a občerstvení na chatě vydáme na procházku v okolí chaty. Po večeři si povíme něco k alpinistickému vybavení a výstroji, jeho správném použití, zopakujeme si základní horolezecké uzly a v samotném závěru večera se sbalíme na následující den.


Druhý den

↑ 1200m

↓ 1200m

↔ 9km

Δ 10h

Po brzkém probuzení a dobré snídani nás bude čekat opravdu dlouhý a náročný den. Jedná se o hlavní den celé akce. Z chaty vyrazíme po sedmé ráno a hned v úvodu začneme stoupat do sedla Winkelscharte (2850m n.m.). Ze sedla navážeme na ferratu Detmolder Grat obtížnosti C, která nás dovede až na samotný vrchol Hochalmspitze (3360m n.m.). Tato hřebenová ferrata v sobě skrývá několik vzdušných a exponovaných míst. Nabízí ale také stejně jako samotný vrchol krásné výhledy na zbytky ledovce Tripkees a jižní část národního parku Vysoké Taury, na ledovce Winkelkees a Grosselendkees a západní část zmiňovaného národního parku. Po odpočinku na vrcholu se vydáme nejprve východním a pak jihovýchodním směrem po hřebeni až k vrcholu Steinerne Mandln (3158m n.m.). V tomto místě sestoupíme a částečně slaníme z hřebene až na zbytky ledovce Tripkees a sněhové pole, kde nasadíme mačky a vezmeme do rukou cepíny. Takto připraveni se vydáme na sestupovou turistickou cestu 536 vedoucí zpět na chatu, kde si vychutnáme opravdu zasloužený radler a pořádnou večeři. Po večeři si můžeme popovídat o problematice vysokohorské turistiky, předpovědi počasí, bivakování apod.


Třetí den

↑ 1100m

↓ 1100m

↔ 10km

Δ 8h

Třetí den nebude o moc méně náročný oproti předchozímu dni. Opět nás bude čekat náročná vysokohorská túra, tentokrát přes vrchol Säuleck (3086m n.m.). Po brzké snídani vyrazíme okolo sedmé znovu na cestu do sedla Winkelscharte (2850m n.m.). Tam ovšem odbočíme na jihozápad po hřebeni, který nás dovede přes vrcholy Schneewinkelspitze (3016m n.m.) a Gussenbauerspitze (2981m n.m.) až na vrchol Säuleck, kam bychom měli dorazit kolem poledne. I na tomto vrcholu uděláme několik společných fotek u vrcholového kříže, několik instagramových fotek pro rodiny a dáme si pořádnou pauzu na oběd. Po jedné hodině odpoledne se vydáme sestupovou cestou 534 dolů, abychom se napojili na cestu 533 Buderusweg, která nás zavede zpět na chatu. Tam si po návratu opět vychutnáme opravdu zasloužený radler a vydatnou večeři. Po dvou náročných dnech budeme rádi za brzké ulehnutí do postelí a dlouhý spánek.


Čtvrtý den

↑ 10m

↓ 550m

↔ 3km

Δ 1,5h

Poslední den se sbalíme a vyrovnáme účty za útratu na chatě. Kolem osmé se vydáme na sestup zpět na parkoviště k autům, kde naše putování ukončíme. Z parkoviště se po vlastní ose vydáme na cestu domů. U auta na parkovišti bychom měli být před desátou dopoledne.


Ubytování a strava

Všechny tři noci budeme ubytováni na chatě Gießener Hütte, kde budeme mít také polopenzi. Cena ubytování pro členy Alpenverein s polopenzí bude cca 48 EUR za noc. V ceně je základní snídaně formou bufetu a bohatá večeře. Platba na chatě je možná pouze hotově. Spát budeme ve společné noclehárně pro více osob. Ke spaní je nutný vlastní spací pytel nebo spací vložka do spacáku (tzv. bílá paní). Vhodné jsou také špunty do uší. Během dne si musíme vystačit s vlastními zásobami jídla.

Nutné vybavení

 • Kompletní ferratová výbava (sedací a prsní úvazek, ferratová brzda, plochá smyčka na spojení úvazků, odsedávací smyčka s karabinou, horolezecká přilba, rukavice na ferraty)
 • Mačky kompatibilní s uvažovanou turistickou obuví
 • Turistický cepín
 • Pevná kotníková obuv vhodná do náročného horského terénu (VHT), na kterou lze připevnit mačky
 • Pohodlné a spolehlivé oblečení do horského terénu včetně nepromokavé a zateplovací vrstvy
 • Čepice vhodná pod přilbu, teplé rukavice, šátek
 • Lehký spacák vhodný ke spaní na chatě popřípadě vložka do spacáku (bílá paní) a špunty do uší
 • Lehké přezůvky na chatu
 • Čelovka a náhradní baterie, powerbanka
 • Jídlo na odpolední svačiny
 • Batoh o objemu 35-45l, do kterého se vejde veškeré vybavení včetně spacáku a náhradního oblečení a na který lze uchytit cepín
 • Hygienické potřeby
 • Láhev nebo vak na vodu (camelbag) o objemu min. 1l, vhodné je mít 2l vody i více na den (zvláště pak v případě slunečných horkých dnů)
 • Osobní lékárničku a osobní léky
 • Sluneční brýle a opalovací krém
 • Vhodná je pokrývka hlavy pro případ slunečného dne
 • Kapesné na útratu na chatách

Cena zahrnuje

 • Služby horského průvodce pro skupinu do 5 osob

Cena nezahrnuje

 • Náklady na dopravu
 • Náklady na ubytování a stravu (cca 180 EUR, 3x nocleh s polopenzí + útrata v baru)

Na co nezapomenout

 • Cestovní doklady
 • Cestovní pojištění pokrývající záchranu vrtulníkem v horském terénu. Doporučujeme pojištění v rámci členství v Alpenverein v kombinaci s komerčním úrazovým pojištěním. Mohu nabídnout pojištění v rámci mé rámcové smlouvy s pojišťovnou UNIQA (placeno zvlášť).
 • Doprava na akci je individuální. Je možné se domluvit s jinými účastníky na spolujízdě. Cena dopravy není zahrnuta v ceně akce.
 • Jedná se o kombinaci náročného alpského vysokohorského výstupu ferratou se vzdušnými exponovanými pasážemi a také technickými úseky vyžadující předchozí zkušenosti s lezením via ferrat a vysokohorskou turistikou.

Přihlas se na akci