13. – 17.7. 2024

Vlastní doprava

Dolomity, Itálie

6500 Kč/os.

Ubytování v penzionu ve městě Borca di Cadore

Strava vlastní

Střední náročnost, VHT

5 dnů

Během pěti dnů se budeme pohybovat v jedné z nejkrásnějších částí italských Sextenských Dolomit protkaných historií počátku dvacátého století – válečným konfliktem první světové války. V plánu je nejen vystoupat na vrcholy Cima Cadin Nord Ovest (2724m n.m.) a Pianoro dei Tocci (2675m n.m.), ale také se projít kolem vrcholů Tre Cime (2999m n.m.) a nebo Monte Piano (2306m n.m.). Užijeme si jak klasické vysokohorské turistiky tak krásných výhledů. Kromě jiného také navštívíme opevnění z první světové války, která hrála důležitou roli v bojích o hranice severní Itálie. V souhrnu lze říct, že si užijeme mnoho z toho, co turistika v Dolomitech v oblasti Cortiny d‘Ampezzo nabízí.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

 


První den

První den bude ve znamení přejezdu do Dolomit. Z Nového Strašecí vyjedeme v brzkých ranních hodinách, abychom se po poledni sešli v Cortině d‘Ampezzo. Odpoledne můžeme dle času příjezdu jednotlivých aut strávit buď prohlídkou města, olympijského stadionu a centra. Nebo stihneme výjezd lanovkou na vrchol Tofana di Mezzo (3244m n.m.). Podle časových možností se můžeme z mezistanice po cestě dolů vydat pěšky.

V podvečerních hodinách se přesuneme do ubytování a dáme si dobrou večeři dle možností – buďto v některé z místních restaurací nebo z vlastních zásob. Večer bychom si ještě řekli něco k plánu na další den.


Druhý den

↑ 1450m

↓ 1450m

↔ 12,5km

Δ 9h

Předpokladem úspěchu túry druhý den je dobrá předpověď počasí. Jelikož nás bude čekat velmi náročná a dlouhá túra, budeme muset vstát poměrně brzy, abychom se včas přesunuli do Misuriny, odkud se vydáme na cestu. Nejprve vystoupáme cca 500 výškových metrů k rozcestníku u suťoviště Ciadin della Neve, odkud budeme dále stoupat k rozcestníku Ciadin de le Pere. Pak nás severním směrem bude čekat cesta kolem vrcholů Cima Cadin Nord Ovest (2724m n.m.) a Pianoro dei Tocci (2675m n.m.) až na chatu Rifugio Fonda-Savio, kde bychom měli být kolem jedné odpoledne. Dáme si oběd, dobré espresso a nějaké to pivo. Posilnění a odpočatí se vydáme do sedla Cadini di Misurina (2540m n.m.). Protáhneme se mezi vrcholy Torre del Diavolo (2596m n.m.) a Cima Cadin Nord Ovest (2724m n.m.) a začneme klesat zpět do Misuriny.

Večer si dáme po návratu opět dobrou večeři a užijeme si společný večer, kde zhodnotíme dnešní náročnou túru. Existuje i možnost využít na startu lanovku a vynechat stoupání prvních 500m.


Třetí den

↑600m

↓ 600m

↔ 12,5km

Δ 7h

Třetí den bude velice krásný a ne tak náročný jako předchozí den. Ráno se auty vyšplháme po placené cestě z Misuriny až na parkoviště u chaty Rifugio Auronzo. Silnice je velice klikatá a dlouhá, ale umožní nám vyjet až do nadmořské výšky 2300m n.m. Z parkoviště se vydáme na nenáročnou okružní túru kolem dominanty Dolomit a to Třech Zubů. Tyto známé a fotogenické vrcholy Tre Cime (Drei Zinnen) obejdeme po směru hodinových ručiček se zastávkou na známé chatě Dreizinnenhütte (Rifugio Antonio Locatelli). Po přestávce na brzký oběd se vydáme ještě na blízký vrchol Sextenstein (2539m n.m.). Po sestupu z vrcholu dokončíme okruh kolem Tre Cime a vrátíme se k autům. V podvečer bychom se mohli ještě otužit v jezeře Lago di Misurina.

Večer si dáme po návratu opět dobrou večeři a užijeme si společný večer, kde zhodnotíme dnešní túru.


Čtvrtý den

↑760m

↓ 760m

↔ 15,5km

Δ 7,5h

Čtvrtý den si užijeme něco málo z historie bojů v první světové válce na Rakousko-Italské frontě, která se táhla severní částí Dolomit. Ráno po snídani se vydáme opět do Misuriny, odkud vystoupáme nejprve na vrchol Monte Piana (2324m n.m.) a pak Monte Piano (2306 m). Oba tyto vrcholy jsou stolovou horou a sehrály důležitou roli v bojích na této válečné frontě. Během první světové války se o horu vedly urputné boje mezi Rakušany a Italy. Severní vrchol Monte Piano obsadili Rakušané, jižní hlavní vrchol Monte Piana Italové. Na vyvýšeném vrcholu, který připomíná náhorní plošinu, o tom dodnes svědčí zbytky postavení, zákopů a tunelů obou stran, z nichž některé byly vzdáleny jen několik metrů od sebe. Prohlídka obou vrcholů je možná po historické naučné stezce.

V odpoledních hodinách sestoupíme k autům a vydáme se zpět do ubytování. Čeká nás poslední večer, který si určitě užijeme u společné slavnostní večeře.


Pátý den

Poslední den se sbalíme a naložíme do aut. Podle počasí a nálady můžeme ještě podniknout nějaký kratší výlet nebo se rovnou vydat na cestu domů. Je také možné udělat zastávku u nějaké zajímavosti po cestě.


Ubytování a strava

Ubytováni budeme v ubytovacím zařízení bývalé olympijské vesnice ve městě Borca di Cadore. Cena ubytování bude záviset na celkovém počtu účastníků. Alternativou může být ubytování ve vlastních stanech v Cortině. Během dne si musíme vystačit s vlastními zásobami jídla.

Nutné vybavení

 • Pevná kotníková obuv vhodná do náročného horského terénu
 • Pohodlné a spolehlivé oblečení do horského terénu včetně nepromokavé a zateplovací vrstvy
 • Turistické teleskopické hůlky (pokud používáte)
 • Čepice, rukavice, šátek
 • Lehké přezůvky do penzionu
 • Čelovka a náhradní baterie
 • Jídlo na odpolední svačiny
 • Batoh o objemu 25-35l, do kterého se vejde svačina a náhradní oblečení a na který lze připevnit turistické hůlky
 • Hygienické potřeby
 • Láhev nebo vak na vodu (camelbag) o objemu min. 1l, vhodné je mít 2l vody i více na den (zvláště pak v případě slunečných horkých dnů)
 • Osobní lékárničku a osobní léky
 • Sluneční brýle a opalovací krém
 • Vhodná je pokrývka hlavy pro případ slunečného dne
 • Kapesné na útratu na chatách
 • Powerbanka
 • K dlouhým večerům se může hodit kniha na čtení

Cena zahrnuje

 • Služby horského průvodce pro skupinu do 5 osob

Cena nezahrnuje

 • Náklady na dopravu
 • Jízdné lanovkou (cca 8 EUR)
 • Náklady na ubytování a stravu (bude upřesněno EUR)

Na co nezapomenout

 • Cestovní doklady
 • Cestovní pojištění pokrývající záchranu vrtulníkem v horském terénu. Doporučujeme pojištění v rámci členství v Alpenverein v kombinaci s komerčním úrazovým pojištěním. Popřípadě mohu zajistit cestovní pojištění do horského terénu s nutným krytím v rámci mé rámcové smlouvy s pojišťovnou (extra cena).
 • Doprava na akci je individuální. Je možné se domluvit s jinými účastníky na spolujízdě. Cena dopravy není zahrnuta v ceně akce.
 • Jedná se o kombinaci náročného alpského vysokohorského výstupu společně s lehčími turistickými výlety.

Přihlas se na akci