Duben – Říjen 2024

Vlastní doprava

Jeseníky

3000 Kč/os.

Ubytování na horských chatách

Snídaně v ceně ubytování

Střední náročnost

3,5 dne

Během třech a půl dne si projdeme hlavní hřeben Hrubého Jeseníku s jeho hlavními vrcholy Keprník (1423m n.m.) a Praděd (1491m n.m.), navštívíme Jelení studánku a projdeme krásnou soutěskou Bílé Opavy. Během posledního dne si ale taky užijeme lázeňské atmosféry v Karlově Studánce, kde si budeme moci dát určitě něco dobrého v některé z místních kaváren. Výhodou této akce je možnost zorganizovat ji jak v letních či jarních měsících, také ale v zimním období jako sněžnicovou túru.


První den

↑ 650m

↓ 100m

↔ 6,5km

Δ 2h

První den v podvečer se sejdeme v Ramzové. Spojení z Prahy má příjezd v 18:35. Hned po příjezdu se vydáme po zelené a pak modré turistické značce přes Vražedný potok a Obří skály na Šerák. Mimo hlavní sezónu budeme stoupat ve tmě, takže si užijeme také pochodu s čelovkami. Na chatu bychom měli dorazit před devátou večer. Dáme si jedno rychlé osvěžující pivo a půjdeme spát.


Druhý den

↑ 850m

↓ 820m

↔ 22,5km

Δ 7,5h

Po snídani se sbalíme a vyrazíme na hlavní hřeben Hrubého Jeseníku. Bude nás čekat krásná hřebenová túra s několika významnými vrcholy po cestě. Jako první na nás bude čekat vrchol Keprník (1423m n.m.). Z něj za hezkého počasí lze vidět velkou část Jeseníků a také náš cíl dnešní túry – Praděd (1491m n.m.) a Ovčárna. Po červené turistické značce budeme dále pokračovat přes Červenou horu (1333m n.m.) až do Červenohorského sedla, kde bychom si mohli dát oběd. Budeme přesně v půlce naší dnešní etapy. Po obědě vyrazíme dále po červené značce přes Výrovku, Malý Jezerník a Švýcárnu směrem na Praděd. Na Pradědu si můžeme dát jedno rychlé pivo a doběhnout do Sport Hotelu Kurzovní, kde nás čeká ubytování. Celý program nám zabere něco kolem 7,5h. I s mnoha pauzami bychom měli na chatu dorazit včas na bohatou večeři.


Třetí den

↑ 610m

↓ 610m

↔ 22,5km

Δ 7h

Po náročném programu z předchozího dne si dáme dobrou snídani a vyrazíme na krásnou nenáročnou hřebenovou túru z Ovčárny na Ztracené skály a zpět. Z Ovčárny si vystoupáme na hřeben začínající vrcholem Vysoká hole (1464m n.m.) s výhledy na Petrovy kameny a budeme pokračovat přes Velký Máj a Jelení hřbet až k Jelení studánce. Po krátké pauze a občerstvení budeme pokračovat přes vrchol Pecny (1330m n.m.) a Pec (1311m n.m.) až ke krásným skalkám Ztracené kameny, kde si dopřejeme delší pauzu na oběd. Po stejné trase se pak vrátíme zpět na chatu. Po cestě se ale ještě zastavíme na něco k pití ve známé turistické chatě Barborka. Zpět v ubytování bychom měli být kolem páté odpoledne. Tak akorát na teplou sprchu a následnou večeři.


Čtvrtý den

↑ 140m

↓ 770m

↔ 14km

Δ 5,5h

Po náročném programu z předchozích dvou dnů budeme mít před sebou už nenáročný program. Sice nás pořád čeká docela dlouhá trasa, ale bude jen ve znamení klesání. Z Hotelu na Ovčárně se po snídani vydáme k chatě Barborka, odkud po modré a následně žluté turistické značce začneme klesat údolím Bílé Opavy. Toto údolí nabízí krásnou soutěsku s několika mosty, vodopády a dřevěnými chodníky. Na svém konci ústí kousek od lázeňského města Karlova Studánka, kde si uděláme zastávku na kávu a něco dobrého. Do cíle nám bude v tuto chvíli zbývat jen nějakých 6km, které nás dovedou do Malé Morávky, kde naše putování ukončíme. Nastoupíme do autobusu a dojedeme do Olomouce, odkud se vydáme na cestu domů. Předpoklad je, že nám program pochodu nezabere více než 6h.


Ubytování a strava

První noc strávíme na chatě Jiřího na Šeráku. Chata nabízí dvoulůžkové pokoje se snídaní za 820,- Kč za osobu. Druhou a třetí noc budeme ubytováni ve Sport Hotelu Kurzovní. Jedná se o ubytování kousek od Ovčárny pod vrcholem Praděd. Budeme ubytování ve dvoulůžkových turistických pokojích se snídaní a sdílenými sociálními zařízeními. Cena za jednu noc se snídaní je cca 760,- Kč za osobu.

Nutné vybavení

 • Pevná obuv (nejlépe kotníková) vhodná do horského terénu
 • Pohodlné a spolehlivé oblečení do horského terénu včetně nepromokavé a zateplovací vrstvy
 • Čepice, teplé rukavice, šátek
 • Lehké přezůvky na chatu
 • Čelovka a náhradní baterie
 • Jídlo na odpolední svačiny
 • Batoh o objemu 35-45l, do kterého se vejde veškeré vybavení a náhradní oblečení
 • Hygienické potřeby
 • Mohou se hodit turistické hůlky, které je možné připevnit na batoh
 • Láhev nebo vak na vodu (camelbag) o objemu min. 1l, vhodné je mít 2l vody i více na den (zvláště pak v případě slunečných horkých dnů)
 • Osobní lékárničku a osobní léky
 • Sluneční brýle a opalovací krém
 • Vhodná je pokrývka hlavy pro případ slunečného dne
 • Kapesné na útratu na chatách

Cena zahrnuje

 • Služby horského průvodce pro skupinu do 5 osob

Cena nezahrnuje

 • Náklady na dopravu
 • Náklady na ubytování a stravu

Na co nezapomenout

 • Cestovní doklady
 • Cestovní pojištění. Doporučujeme pojištění v rámci členství v Alpenverein v kombinaci s komerčním úrazovým pojištěním.

Přečti si zápis z poslední akce


Přihlas se na akci