1. – 4.11. 2024

Vlastní doprava

Solná komora, Rakousko

4500 Kč/os.

Ubytování v některém z penzionů v Bad Goisernu

Strava formou polopenze

Nízká náročnost

4 dny

Solná komora je jedna z nejhezčích oblastí horního Rakouska. Nabízí mnoho pro všechny. Stačí si jen vybrat oblast zájmu a vyrazit. Během čtyř dnů si užijeme pohodovou turistiku, krásné výhledy, náhled do historie těžby zlata a možná i otužování. Podíváme se na oblast Hallstattu ze známé vyhlídky Five Fingers, povíme si něco o geomorfologii v oblasti Krippensteinu, vydáme se do útrob solného dolu a projdeme si krásné pastviny v oblasti Postalmu. K tomu všemu si dáme určitě v některé z horských chat dobrou kávu, domácí koláče, radler a nebo něco jiného z nabídky. Prostě užijeme si prodloužený víkend v malebném prostředí Alp.


První den

↑ 250m

↓ 550m

↔ 10km

Δ 4h

Ve 12:00 se sejdeme v Obertraunu na parkovišti u lanovky Krippensteinbahn, kde se seznámíme a připravíme na odpolední program. Lanovkou se dopravíme na horní stanici, odkud se vydáme krátkou procházkou přes vrchol Krippenstein (2108m n.m.) a jeho vyhlídku ke známé turistické atrakci – vyhlídkové plošině Five Fingers. Po troše adrenalinu vyvolaného výhledy do hlubokého údolí s téměř 1400m převýšení a na krásné historické město Hallstatt se vydáme na pohodový okruh po masivu Krippensteinu. Celý okruh je nenáročnou turistikou a zvládne ho opravdu každý. Jelikož okruh končí u spodní stanice lanovky, využijeme jí k výjezdu zpět na vrchol Krippenstein. V pozdním odpoledni sjedeme zpět na parkoviště k autům a vydáme se do Bad Goisernu, kde se ubytujeme a dáme si dobrou večeři.


Druhý den

↑ 600m

↓ 600m

↔ 7km

Δ 5,5h

Druhý den nás bude čekat krásná okružní trasa kolem hřebene Ewige Wand a jeho vrcholem Predigstuhl (1278m n.m.), na který vystoupáme. Po snídani nejprve vyjedeme auty na parkoviště u chaty Berghof Predigstuhl. Od ní se pak vydáme turistickými stezkami k samotnému vrcholu Predigstuhl. U vrcholového kříže si uděláme spoustu fotek, užijeme si výhledy na Hallstattské jezero, Krippenstein a Dachstein a vychutnáme si oběd z vlastních zásob. Po pořádné pauze se vydáme na sestup po hraně hřebene, který trochu prověří naše kolena. Nebudeme ale sestupovat až do údolí. Zhruba po 300 sestoupaných výškových metrech odbočíme na turisticky zajímavou traverzovou cestu vedoucí skalním masivem celého Ewige Wandu. Tato vytesaná cesta ve skále nabízí i několik tunelů, kterými budeme muset projít. Poslední část cesty pak budeme trochu stoupat lesem, abychom se dostali zpět na parkoviště k autům. Po dojezdu do Bad Goisernu si budeme moci dát v místní pekárně dobrou kávu a něco dobrého k snědku. Celý program nám zabere něco kolem 8h. I s mnoha pauzami bychom měli včas dorazit na bohatou večeři do penzionu.


Třetí den

↑ 550m

↓ 550m

↔ 13km

Δ 7h

Třetí den nás bude po dobré snídani čekat výjezd auty na náhorní plošinu Postalm, kde uděláme krásný okruh přes pastviny a horské chaty. Výjezd na náhorní plošinu resp. využití horské cesty přes sedlo je placený, proto se budeme snažit minimalizovat počet aut, která použijeme. Auta zaparkujeme na parkovišti u lyžařského centra a vydáme se na sever kolem mnoha horských chat až dorazíme ke krásné kapli Postalmkapelle, která připomíná bývalou osadu Postalm. Od ní se vydáme západně k chatě Gasthaus Huber, kde si dáme brzký oběd a pauzu. Po obědě budeme pokračovat dále západním a jihozápadním směrem až do sedla pod vesničkou Labenbergalm. Ze sedla si vystoupáme do zmiňované vesničky a pak dále až na vrchol výrazného kopce Labenberg (1642m n.m.). Odměnou za tento nelehký výstup bude překrásný výhled na Dachsteinský masiv s jeho nejvyšším vrcholem Hoher Dachstein (2995m n.m.) a Gousauský ledovec. Od vrcholového kříže se vrátíme do vesničky Labenbergalm, kde v místní horské chatě ochutnáme domácí kávu, domácí koláč a možná i nějakou bylinnou pálenku. Posilněni se vydáme na zbývající část cesty, která nás mírným klesáním dovede zpět na parkoviště k autům. Přesun auty zpět do penzionu nám vyplní čas před večeří.


Čtvrtý den

↑ 100m

↓ 100m

↔ 4km

Δ 5h

Čtvrtý a tedy poslední den věnujeme malebnému historickému městečku Hallstatt. Hned po snídani se sbalíme a vyrazíme na cestu. Po příjezdu do Hallstattu půjdeme navštívit solný důl a užijeme si krásnou prohlídku ještě funkčního solného dolu i s jeho skluzavkami a vláčkem. Po návratu ze solného dolu si projdeme centrum Hallstattu, kde se můžeme zastavit v některé z místních kaváren nebo restaurací. Za návštěvu určitě stojí i místní hřbitov s kostnicí a také krásné úzké uličky v odlehlých a ne tak frekventovaných částech městečka. V brzkých odpoledních hodinách pak náš výlet ukončíme a vydáme se po vlastní ose na cestu domů.


Ubytování a strava

Všechny 3 noci budeme ubytováni na jednom místě v penzionu v Bad Goisernu. Ubytování bude s polopenzí. Můžeme se také domluvit na ubytování jen se snídaní a večeře řešit individuálně. Cena ubytování s polopenzí bude cca 50 EUR za noc – bude upřesněno. Platba v penzionu je obvykle možná platební kartou. Během dne si musíme vystačit s vlastními zásobami jídla.

Nutné vybavení

 • Pevná obuv (nejlépe kotníková) vhodná na turistiku v horském terénu
 • Pohodlné a spolehlivé oblečení do horského terénu včetně nepromokavé a zateplovací vrstvy
 • Čepice, teplé rukavice, šátek
 • Lehké přezůvky na chatu
 • Čelovka a náhradní baterie
 • Jídlo na odpolední svačiny
 • Batoh o objemu 25-35l, do kterého se vejde svačina a náhradní oblečení
 • Hygienické potřeby
 • Na sestupy se mohou hodit turistické hůlky, které je možné připevnit na batoh
 • Láhev nebo vak na vodu (camelbag) o objemu min. 1l, vhodné je mít 2l vody i více na den (zvláště pak v případě slunečných horkých dnů)
 • Osobní lékárničku a osobní léky
 • Sluneční brýle a opalovací krém
 • Vhodná je pokrývka hlavy pro případ slunečného dne
 • Kapesné na útratu na chatách a ve městech
 • K večernímu posezení na v chatě se může hodit kniha na čtení

Cena zahrnuje

 • Služby horského průvodce pro skupinu do 10 osob

Cena nezahrnuje

 • Náklady na dopravu
 • Jízdné lanovkou (cca 30 EUR)
 • Náklady na ubytování a stravu (cca 130 EUR, bude upřesněno)
 • Poplatek za výjezd cestou na Postalm (10 EUR/auto)
 • Parkovné v Hallstattu (cca 6 EUR/auto dle doby parkování)

Na co nezapomenout

 • Cestovní doklady
 • Cestovní pojištění pokrývající záchranu v horském terénu. Doporučujeme pojištění v rámci členství v Alpenverein v kombinaci s komerčním úrazovým pojištěním.
 • Doprava na akci je individuální. Je možné se domluvit s jinými účastníky na spolujízdě. Cena dopravy není zahrnuta v ceně akce.

Přihlas se na akci